تبلیغات
وبلاگ خبری صاعقه - گاگارین در ایران
وبلاگ خبری صاعقه
صاعقه،هر روز با آخرین و بهترین اخبار

مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 13 مهر 1390

ویكتور گارباتكو كه در سال 1960 در نخستین گروه کیهان نوردان شوروی به همراه گاگارین انتخاب شده بود در سخنرانی خود با اشاره به سال‌های نخست فعالیت خود در عرصه كیهان نوردی گفت: تمام افرادی كه در گروه بودند همانند گاگارین دوست داشتند كه به عنوان نخستین انسان به فضا سفر كنند اما امروز كه به آن سال‌ها فكر می‌كنم، متوجه می‌شوم كه گاگارین بهترین انتخاب برای سفر به فضا بود.


وی افزود: راهی را كه گاگارین باز كرد، پس از آن توسط دانشمندان 40 كشور دیگر هموار شد و با توجه به پیشرفت‌هایی كه در ایران صورت گرفته، امیدوارم به زودی شهروندی از این كشور هم به فضا سفر كند.

رییس دانشگاه فنی هوایی مسكو با بیان اینكه بیش از 530 نفر در راهی كه گارگارین انتخاب كرد، قدم گذاشته‌اند، خاطرنشان كرد: من هم همانند گارگارین برای سفر به فضا انتخاب شدم. نخستین پرواز خود را با سایوز 7 در سال 1968 و دو پرواز دیگر را در دهه‌های بعد انجام دادم و به سبب اینكه سه پرواز در دهه‌های 60 ، 70 و 80 به فضا داشته‌ام به عنوان فضانورد سه دهه در روسیه مشهور شده‌ام.

گارباتكو با بیان اینكه ماموریت‌های وی در سه پرواز به فضا كاملا متفاوت بود، عنوان كرد: در ماموریت‌های سایوز 6 ،‌ 7 و 8 كه به فاصله یك روز به فضا فرستاده شد، درصدد ایجاد جاذبه مصنوعی در فضا بودیم كه سایوز 6 وظیفه فیلم‌برداری از تمام عملیات را در فضا بر عهده گرفته بود كه در یكی از پرواز‌ها به دلیل عدم تبادل مناسب اطلاعات بین ماهواره‌های سایوز 7 و 8 ماموریت ناكام ماند. در ادامه تلاش كردیم تا با سیستم دستی اتصال را برقرار كنیم اما در آن زمان سیستم دستی ماهواره در حد قابل انتظار پیشرفته نبود و با توجه به اینكه سرعت سفینه قابل تنظیم نبود، در صورت برقراری اتصال بین دو ماهواره، هر دوی آن‌ها از بین می‌رفت.

وی اضافه كرد: سفر دوم من به ایستگاه فضایی سالیوت-5 انجام شد كه جزو ماموریت‌های كاملا سری و نظامی بود.

رییس دانشگاه فنی هوایی مسكو ادامه داد: گروه قبلی كه از طریق ایستگاه فضایی سالیوت 5 برای انجام این ماموریت اعزام شده بودند به دلیل ایجاد مشكل روانی در یكی از فضانوردان قادر به ادامه كار نبودند و همچنین در سفر دوم به دلیل مشكل ردیابی و اتصال، ماموریت ناتمام مانده و در دریاچه چنگیز فرود آمدند.

گارباتكو گفت: سفر سوم خود را به فضا در حالی آغاز كردم كه گروه قبلی كه یكی از افراد آن دچار مشكل روانی شده بود، اعلام كرده بودند كه ایستگاه فضایی دچار آلودگی است و ماموریت لغو شد. من به همراه گلازكوف، یكی دیگر از فضانوردان به همان ایستگاه فضایی اعزام شدیم. در آنجا با ماسك‌های ضد گاز رفتیم. من شخصا هوا را استنشاق كردم و متوجه عدم آلودگی وضعیت هوا شدم كه آن را به زمین گزارش دادیم و متوجه شدم دلیل تصور گروه قبلی بر آلودگی هوا، ایجاد مشكل روانی در آن‌ها بوده و تعمدی در كار نبوده است.

وی ادامه داد: در این سفر،‌ ماموریت ما بررسی،‌ عكسبرداری و نظارت بر سوژه‌های نظامی مانند سفینه‌ها، كشتی‌ها، مكان‌های نظامی و اتمی بود كه به خوبی آن را به پایان رساندیم.

رییس دانشگاه فنی هوایی مسكو درباره سفر سوم خود به فضا (سالیوت 6) اظهار كرد: در این ماموریت به عنوان فرمانده سفینه به همراه فضانوردی از ویتنام به نام فانتوام به فضا رفتیم. فضانورد همراه من قهرمان خلبانی و تنها كسی بود كه توانست با موشك‌های هوا به هوا یك هواپیما بمب‌افكن را ساخته و هدایت كند.

گارباتكو در ادامه با اشاره به اینكه تا چندی پیش فضانوردان توسط كیهان پیماهای شاتل ناسا و سایوز روسیه به فضا حمل می‌شدند، ادامه داد:‌ با بازنشستگی شاتلها، تنها سایوز است كه فضانوردان را به فضا حمل كرده و به زمین بازمی‌گرداند. برنامه سایوز تا 2020 ادامه دارد و در سال 2020 سفینه جدیدی جانشین آن می‌شود كه امكان سفر به ماه و مریخ توسط آن وجود دارد.

وی اظهار كرد: در این زمینه آزمایش‌های لازم را از مدت‌ها قبل شروع كردیم و در انستیتو تحقیقات زیست پزشكی مسكو در برنامه‌ریزی 500 روزه، مرحله تحقیقاتی را آغاز كرده‌ایم تا ببینیم سفر به مریخ و بازگشتش به زمین چه مشكلاتی در پی خواهد داشت تا آن‌ها را برطرف كنیم.

گارباتكو درخصوص ماموریت سفر به ماه كه در دوره فعال وی در عرصه فضانوردی ناكام ماند، اظهار كرد: قرار بود موشك N1 محموله اصلی سفر به ماه را حمل كند كه با توجه به پرتاب ناموفق این موشك ماموریت ما لغو شد.

فضانورد نامدار روسی در پایان سخنانش بزرگترین آرزوی خود را دیدن بازگشت انسان به ماه و سفر فضانوردان به مریخ عنوان كرد.

سرهنگ ویكتور گارباتكو، فضانورد نام آور روسی كه در سال 1969 به كسب عنوان قهرمان اتحاد جماهیر شوروی نائل شده، متولد 1934 است. وی در سال 1952 وارد مدرسه نظامی هوانوردی شده و از سال 1956 به خدمت نیروی هوایی ارتش شوروی سابق در آمده از سال 1960 در نخستین گروه كیهان‌نوردان شوروی به همراه گاگارین انتخاب شد.

گارباتكو در 1968 از آكادمی هوایی ژوكوفسكی با درجه دكتری فنی دانش آموخته شد. وی نخستین سفر فضایی خود را در 1968 به همراه دو نفر دیگر در سایوز 7 انجام داد. سفر دوم او به همراه گلازكوف در سالیوت 5 و سومین پرواز مداری او به همراه كیهان‌نوردی از ویتنام در سالیوت 6 انجام شد.

این فضانورد برجسته روس كه با پیگیری سیروس برزو، روزنامه نگار علمی و محقق ایرانی مقیم روسیه به كشورمان آمده روز شنبه در اصفهان در مراسم افتتاحیه نمایشگاه «انسان و فضا» سخنرانی كرده و در مراسم کلنگ‌زنی نخستین موزه فضایی خاورمیانه در این شهر حضور می‌یابد.
طبقه بندی: فناوری،  خواندنی، 
ارسال توسط محمد امین زمانی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
با توجه به محتویات سایت،این سایت را چگونه ارزیابی میکنید؟


پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

قالب وبلاگ

http://casino.us.org