تبلیغات
وبلاگ خبری صاعقه - نقشه های بانک مرکزی از بین رفت
وبلاگ خبری صاعقه
صاعقه،هر روز با آخرین و بهترین اخبار

مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 24 آذر 1390
به گزارش مشرق، روزنامه شرق نوشت: تجربه ماه‌های گذشته به همه فعالان بازار طلا و سكه و البته ارز ثابت كرده هر زمان رییس‌كل بانك مركزی محكم و استوار از كاهش قیمت‌ها و مهار بازار خبر می‌دهد یا دستور آقای رییس‌كل كاملا برعكس اجرا می‌شود یا بازار برای چند روزی سیاست عقب‌نشینی مصلحتی را در پیش می‌گیرد و بعد ناگهان تغییر جهت می‌دهد و با سرعت بیشتری در مسیر عكس حركت می‌كند.

چند هفته پیش وقتی دلار به مرز‌ هزار و ۴۰۰‌تومان نزدیك شده بود و سكه هم با قدرت در كانال ۶۰۰هزار‌تومان حركت می‌كرد محمود بهمنی بعد از مدت‌ها تكذیب وجود حباب در قیمت سكه نه تنها وجود آن را تایید كرد بلكه گفت به همكارانش دستور داده این حباب ۸۰‌هزار‌تومانی را تخلیه كنند بعد هم به مشتریان بازار ارز هشدار داد و اعلام كرد كه به زودی با سیاست‌های جدید هر روز ۲۰‌تومان از قیمت دلار كاسته خواهد شد.
همزمان با اولتیماتوم جدید بانك مركزی، بازار طبق معمول یك شوك نصفه و نیمه را پشت سرگذاشت اما از آنجا كه مشتریانش می‌دانستند با توجه به شرایط اقتصادی و شدت گرفتن تحریم‌ها و البته قیمت‌های جهانی امكان كنترل قیمت‌ها برای مدت طولانی وجود ندارد، در ادامه هم همان‌طور شد كه انتظار می‌رفت.
بازار ارز بعد از دو روز از تب‌وتاب افتاد و در شرایطی كه همه نگاه‌ها به واسطه عرضه‌های هیجان‌انگیز با بازار سكه بود و مردم هر روز با پتو تنها یا خانوادگی برای كسب سود شب‌ها را در صف‌های شعب بانك به سر می‌رساندند، دلار آرام و قدم به قدم به ركوردهای جدید نزدیك می‌شد و به عبارت دیگر با حركت چراغ خاموش در مسیر رشد به پیش می‌رفت. اما پروژه صعود دیروز تكمیل شد و دلار با یك جهش بلند از مرز‌ هزار و ۳۸۵‌تومان هم گذشت و در قیمت‌ هزار و ۳۸۴‌تومان به ثبات رسید، به این ترتیب واحد پول آمریكا رسما به یك قدمی‌ هزار و ۴۰۰‌تومان رسید.
خانزاده یكی از فعالان بازار ارز درخصوص وضعیت خرید و فروش‌ها و نرخ‌ها در بیست و سومین روز آذر گفت: قیمت دلار در بازار دیروز تا ‌هزار و ۳۸۵‌تومان هم بالا رفت، این در حالی بود كه ارزش حواله آزاد برای هر دلار هزار و ۴۰۰‌تومان بود، حواله‌های دلار در میان واردکنندگان کالا و خدمات دست به دست می‌شود.
او تاكید كرد: رشد قیمت از مرز‌ هزار و ۳۷۰‌تومان آغاز شد و با چند موج و فراز و فرود تا ‌هزار و ۳۸۵‌تومان هم پیش رفت.
البته آن‌طور كه خانزاده می‌گوید: در بازار با وجود افزایش قیمت‌ها خرید و فروش چندانی به چشم نمی‌خورد.
به گفته او از وقتی بانك مركزی سیاست جدید خود را در قبال فروش سكه دولتی و همچنین پیش‌فروش آن اعلام كرد، اوضاع بدتر شده و خرید و فروش رو به كسادی گذاشته است.
این فعال بازار ارز ادامه داد: متاسفانه بانك‌هایی هستند كه با خرید سكه دولتی از بانك‌ها و فروش آن در بازار آزاد، منابع جدید را وارد بازار ارز می‌كنند.
ادامه این روند در روزهای گذشته و پس از تشكیل صف‌های طولانی در مقابل بانك‌ها باعث به هم ریختن بازار آزاد فروش دلار و ركود آن شده است.
او تاكید كرد: در حال حاضر وضعیت بازار دچار التهاب شده است و مراجعان به جای خرید و فروش به جویا شدن قیمت بسنده می‌كنند.
به هر حال آن‌طور كه فعالان بازار ارز می‌گویند به دلیل بروز نوسانات شدید قیمتی در هفته‌های اخیر و جابه‌جایی آن در بازارهای ارز و سكه، مردم به این نتیجه رسیده‌اند كه ممكن است قیمت در روزهای آینده دچار تغییرات چشمگیری شود، بنابراین سرگردان هستند و نمی‌دانند كه چه باید بكنند.
یورو واحد پول اروپایی هم در این روز ‌هزار و ۸۱۳‌تومان خریداری می‌شد و‌ هزار و ۸۲۳‌تومان از سوی صراف‌ها به فروش می‌رسید، یعنی پنج‌تومان بیشتر از روز قبل. پوند انگلیس هم دیروز ۱۰‌تومان دیگر‌گران شد و ارزش هر واحد از آن به دو‌هزار و ۱۶۰‌تومان رسید.
همزمان با موج گرانی، بانك مركزی هم از قافله عقب نماند و نرخ مرجع هر دلار آمریكا را نسبت به روز سه‌شنبه با 35ریال رشد 10هزار و 990ریال تعیین كرد، البته نرخ مرجع هر پوند با 102‌ریال افت 17هزار و 17‌ریال و نرخ مرجع هر یورو با 149ریال كاهش 14هزار و323‌ریال اعلام شد. نرخ ارز مسافرتی هم با 44‌ریال رشد برای هر دلار 12‌هزار و 125‌ریال تعیین شد. 
 
از بازار سكه چه خبر؟ 
در بازار سكه هم اوضاع چندان بر وفق مراد بانك مركزی نیست. نمایش تجمع مردم در مقابل شعب بانك‌ها، داغ شدن بازار دلال‌ها، كسب و كار كاذب از خزانه ملی همه و همه در دو هفته اخیر به این دلیل روی صحنه رفت كه شاید شكاف قیمتی قیمت‌های رسمی و غیررسمی به حداقل برسد و در خوشبینانه‌ترین حالت صفر شود اما فعالان بازار می‌دانستند كه با توجه به انتظار قیمتی مردم و البته احتمال رشد قیمت جهانی ارز و نرخ داخلی دلار بعید است كه مهار قیمت‌ها به سرانجام برسد یا دست‌كم در بلندمدت تدوام یابد، این در حالی بود كه اصولا افت قیمت سكه با توجه به همه این تلاش‌ها در تمام روزهایی كه گذشت چندان هم چشمگیر نبود.
جالب اینكه در میانه راه بانك مركزی هم كه عزم خود را جزم كرده بود قیمت‌ها را هر روز كمی كاهش دهد از تصمیم خود انصراف داد و دو روز پی‌درپی نرخ‌های رسمی را بالا برد.
این موضوع چراغ سبزی بود برای بازار آزاد تا دوباره مسیر صعود را در پیش بگیرد، به همین واسطه دیروز قیمت سكه بهار آزادی طرح جدید دوباره به یك قدمی مرز ۶۰۰‌هزار‌تومان رسید.
سكه بهار آزادی طرح قدیم هم كه در مقابل تمام اصرارهای بانك مركزی صبور بود از مواضع خود عقب‌نشینی نمی‌كرد، در روزی كه گذشت با رشد ۱۰‌هزار‌تومانی تا مرز ۶۲۰‌هزار‌تومان خود را بالا كشید.
در این خصوص رییس اتحادیه كشوری طلا و جواهر با تاكید بر اینكه افزایش قیمت دلار و تقاضا برای خرید سكه مانع كاهش قیمت‌ها در بازار شده، گفت: تا زمانی كه تقاضای خرید وجود داشته باشد، قیمت‌ها شكسته نمی‌شود.
محمد كشتی‌آرای با تاكید بر اینكه هنوز دادوستد چندانی در بازار سكه انجام نشده، اظهار داشت: امروز قیمت جهانی طلا كاهش یافته اما افزایش قیمت دلار در بازار آزاد مانع از كاهش قیمت طلا در بازار داخلی شده است.
وی افزود: البته از دیگر دلایل افزایش قیمت طلا و سكه در بازار داخلی افزایش تقاضا برای خرید سكه است؛ تا زمانی كه تقاضا برای خرید باشد، قیمت‌ها پایین نمی‌آید.
رییس اتحادیه كشوری طلا و جواهر درباره دلیل افزایش قیمت دلار در بازار هم تصریح كرد: محدودیت واگذاری عرضه دلار باعث شده تا این روزها قیمت دلار افزایش پیدا كند. نكته قابل توجه در تابلوی صرافی‌ها در روز چهارشنبه حذف قیمت سكه‌های گرمی است كه در این مورد برخی از صرافی‌ها ترجیح داده‌اند حتی نام سكه گرمی هم در ردیف قیمت‌های سكه وجود نداشته باشد.
برخی از فروشندگان بازار آزاد پیشنهاد كردند كه بانك مركزی می‌تواند با ضرب و وارد بازار كردن سكه‌های جدید، قیمت انواع سكه و التهاب فعلی آن را مهار كند.
حال برای ما نیز این سوال مطرح است كه چه دست‌هایی اجازه نمی‌دهند تا چنین اتفاقات موثری برای كنترل واقعی قیمت سكه در بازار بیفتد.


ارسال توسط محمد امین زمانی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
با توجه به محتویات سایت،این سایت را چگونه ارزیابی میکنید؟


پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

قالب وبلاگ

http://casino.us.org