تبلیغات
وبلاگ خبری صاعقه - مطالب دی 1392
وبلاگ خبری صاعقه
صاعقه،هر روز با آخرین و بهترین اخبار

به گزارش صاعقه به نقل از صبحانه؛ سازمان خصوصی سازی جزئیات نام خریداران و مشخصات سهام شرکت هایی که در سال 1391 در بورس اوراق بهادار به صورت "سهام کنترلی" به فروش رسیده است، به دیوان محاسبات کشور و سازمان امور مالیاتی اعلام کرده است.

بر اساس این فهرست که در پاسخ به استعلام هیات هفتم مستشاری دیوان محاسبات صورت گرفته است، مشخص شده در سال 1391 جمعاً 17 شرکت به صورت "سهام کنترلی" به فروش رسیده که از آن میان 9 شرکت در اجرای سیاست های اصل 44 بوده است.

بر اساس این گزارش رسمی، ازمیان این شرکت ها نیروگاه سیکل ترکیبی شریعتی مشهد بزرگترین واگذاری اصل 44 سال 91 بوده که شرکت "اندیشه سازان بهین سرآمد" اقدام به خریداری آن نموده است. همچنین "نیروگاه مشهد" که از سوی شرکت "افق توسعه انرژی خلیج فارس و شریک" خریداری شده است دومین فروش بزرگ "سهام کنترلی" اصل 44 در سال 91 بوده است.

اما نکته قابل توجه در این نامه سازمان بورس، مشخص می شود که شرکت کالای پتروشیمی از سوی "گروه انتخاب" خریداری شده است. بر اساس اطلاعات مندرج در وب سایت شرکت کالای پتروشیمی، این شرکت در سال 1380 به عنوان یک شرکت تخصصی مادر به منظور تامین تجهیزات و اقلام موردنیاز مجتمع های پتروشیمی فعالیت خود را آغاز کرده و آن دسته از کالاهایی را که امکان تامین آنها در داخل کشور وجود ندارد را با استفاده از کارشناسان از خارج کشور تهیه می کند و دفاتری در کشورهای چین، هنگ کنگ، کره جنوبی ،امارات متحده عربی، ترکیه و روسیه دارد.اما خریدار این شرکت مهم، گروه انتخاب است. گروه توسعه سرمایه‌گذاری انتخاب، بزرگترین تولیدكننده لوازم خانگی کشور است و بر اساس اعلام وب سایت رسمی این شرکت، تلاش دارد در زمینه‌ فولاد، نفت و صنایع مادر بالادستی فعالیت کند.

اسنوا، دوو الكترونیك، بُست و تكنوگاز چهار برند مطرح خریدار شرکت کالای پتروشیمی ایران هستند!

اما شرکت جالب دیگری که در این نامه به چشم می خورد شرکت هواپیمایی خدمات ویژه است که از سوی "شهرداری قزوین" خریداری شده است. این شرکت در زمینه هایی چون سمپاشی و گرده پاشی هوائی مزارع کشور علیه آفات و بیماریهای گیاهی، مبارزه هوائی با علفهای هرز، بذر پاشی و کود پاشی هوائی و در صورت لزوم انجام سایر خدمات کشاورزی خاص هوائی ( گشت زنی هوائی ،اطفاء حریق) فعالیت می کند.

همچنین نکته قابل توجه دیگر، خرید دو شرکت نسبتاً بزرگ "غیرصنعتی گاز ایران" و فنی مهندسی نوین معدن" از سوی "سمانه عرفانی" و "جواد نقندریان نقندر" به عنوان دو شخص حقیقی است.


طبق بخش دوم این فهرست نیز 6 شرکت از جمله نیروگاههای طوس و زاگرس به "بنیاد شهید و امور ایثارگران" و "سازمان تامین اجتماعی"  و "تولید نیروی برق سنندج" به "مپنا" بابت رد دیون واگذار شده است.

بخش سوم گزارش سازمان خصوصی سازی به دیوان محاسبات نیز حکایت از واگذاری 56 درصد ذوب آهن اصفهان به "سازمان تامین اجتماعی" و 50 و نیم درصد فولاد خوزستان به "شرکت سرمایه‌گذاری پایندگان" به نمایندگی از مجموعه صندوق های بازنشستگی کارکنان صنعت نفت حکایت دارد.


ارسال توسط محمد امین زمانی
آرشیو مطالب
نظر سنجی
با توجه به محتویات سایت،این سایت را چگونه ارزیابی میکنید؟


پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

قالب وبلاگ

http://casino.us.org